Anadolu Etap’a Uluslararası Piyasalardan Büyük Güven

yazar 23 Temmuz 2016

 

1469192185_Anadolu_Etap_Genel_M__d__r___Demir___armanAvrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Anadolu Etap’a 50 milyon Euro Kredi

Türkiye’nin en büyük meyve ve meyve suyu şirketi Anadolu Etap, Türk ekonomisine, tarımına, kırsal kalkınmaya ve istihdama büyük katkılar sağlayacak yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 50 milyon Euro değerinde, 6 yıl vadeli kredi sözleşmesi imzalayan Anadolu Etap, bu destekle Türkiye’deki tarım sektöründe öncü olduğu modern yetiştirme tekniklerine ve tarım uygulamalarına, markalı meyve pazarındaki yatırımlarına, meyve suyu üretimindeki büyümeye devam edecek.

Türkiye’nin en büyük meyve şirketi Anadolu Etap, Anadolu Grubu, Özgörkey Holding ve dünyanın en büyük portakal suyu üreticilerinden Brezilyalı Cutrale Grubu’nun işbirliği ile 2010 yılında faaliyetlerine başladı. Avrupa’nın önde gelen meyve suyu ve taze meyve firmalarından biri olma ve sağlıklı nesiller için sağlıklı meyveler yetiştirmek hedefiyle yatırımlarını hızlandıran şirket, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 6 yıl vade ile aldığı 50 milyon Euro krediyi yeni çiftlik yatırımları, çiftliklerde ve fabrikalarda kullanılan yüksek teknolojili ekipmanların artırılmasının yanı sıra önümüzdeki aylarda hizmete alınacak meyve paketleme tesisi için kullanacak. Ayrıca sektörde bir ilk olan, Türkiye’nin ilk meyve markası “Doal”ı destekleyerek pazarın geliştirilmesine yönelik faaliyetlerine devam edecek.

Türkiye’de tarım Anadolu Etap’la yükselişe geçiyor

Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman aldıkları destek ve yapacakları yatırımlarla, Türkiye’de tarımın yükselmesi için hedefledikleri doğrultuda ilerlemeye devam edeceklerini söyledi. “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığımız bu kredi Türkiye’ye ve şirketimize duyulan güvenin bir göstergesi oldu. Türk ekonomisine ve Türk tarımına olan inancımızı bu finansal destek ile güçlendirerek, hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz” diyen Şarman, Anadolu Etap olarak, kuruldukları günden bugüne, tarım sektöründe teknolojik, sosyal ve çevresel birçok yeniliğe öncülük etme misyonuyla hareket ettiklerini vurguladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ülke Direktörü Jean-Patrick Marquet, ‘’Bu yatırım ile Türkiye’de tarım sektörünü destekliyor, özel sektördeki rekabeti artırmaya yardımcı oluyor, iyi kurumsal yönetim standartlarını teşvik ediyor ve Türk ekonomisindeki cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışıyoruz’’ dedi.

Anadolu Etap tarımda kadını güçlendiriyor

Türkiye’de Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni (2014 yılı) yayınlayan ilk tarım şirketi olan Anadolu Etap, bu ilkeler çerçevesinde kadın işgücü, eğitim ve çocuklar için yaptığı çalışmalarla da sektörde öncü konumda bulunuyor. Özellikle kadınların istihdama katılımını sağlamak için çiftliklerinde kadın işgücünü ön planda tutan ve kadın çiftçilere eğitim imkanları sunan Anadolu Etap, EBRD desteğiyle beceri odaklı bu eğitimleri de hızlandırmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir