Barış söylemi borsayı uçurdu

yazar 14 Temmuz 2016

1468476367_AhmetMergen_LogoluBARIŞ SÖYLEMİ BORSAYI UÇURDU, HEDEF 87.000

Destek Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen son dönemde BİST100 endeksinde gerçekleşen yükselişi değerlendirdi. Mergen dünyada Brexit ve FED’in yapacağı faiz hamlesinin takip edildiğini belirterek iç tarafta ise İsrail ve Rusya ile yürütülen barış sürecinin BİST100’de olumlu fiyatlandığını ve endeksi yukarı taşıdığını kaydetti. Borsanın Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı, yatırımları destekleyen ekonomik tedbirlerden de destek bulduğunu kaydeden Mergen, FED ile ilgili olaraksa önümüzdeki dönemde faiz indirimi beklentisinin oluşmaya başladığını kaydetti.

“Brexit” olarak adlandırılan İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararı tahminlerin aksine çıkış yönünde gerçekleşince piyasalarda oluşan şaşkınlık ve “bundan sonra ne olacak ? ” sorusuna aranan cevapların netleşmesinin beklenmesi endekslerde biraz duraklama gerçekleştirdiyse de ayrılma kararının FED faiz artışını giderek zora sokması S&P,Dow Jones gibi endekslerin tarihi zirvelerine gidişine yol açan çıkışlara ön ayak oldu. Bizim borsamızda da diğer borsalar gibi FED’ in faiz artışı gerçekleşebilir diye yaşanan ve Nisanın son haftası ( veya Mayısın başından beri diyelim ) itibarıyla dolarda değerlenmeye yol açan, endekslerde fiyatları aşağı yönde zorlayan satışlar son zamanlarda duruldu.

FED’ in elinin kolunun bağlanması endekslerde çıkışlara yol açmış gözüküyor. BİST-100 endeksinin de tüm piyasaları etkileyen bu furyadan geri kalması beklenemezdi tabii. Bir süredir de gelen tüm kötü haberlere rağmen endeksin 75.000’in altına inmemekte ısrar ettiği ve nedense endeksin yukarıya hamle yapmak için çaba sarf ettiği gözlemlenmekte idi. Dolar tarafında FED toplantısında dünya piyasalarına verilen yumuşak, piyasa dostu (güvercin türü) mesajlar yurt içinde gelişen diğer siyasi haberlerle denk gelince endeks yukarı yönde hareket için gereken mazereti de bulmuş oldu.

Rusya, İsrail ve AB ile olan ilişkilerdeki yumuşama ve ülkeler arasındaki tansiyonu azaltan cumhurbaşkanları neznindeki karşılıklı konuşmalar endekste yükselişi körüklemeye başladı. Buna ek olarak Türkiye’deki yatırımları destekleyen ekonomik tedbirlerin başbakan Sn. Binali Yıldırım tarafından açıklanması da endekste bir süredir geçilemeyen 80.000 seviyesinin üstüne çıkılmasına sebep oldu.

FED artış beklerken faiz mi indirecek?

Önümüzdeki günlerde İngiltere ve AB’ deki gelişmeler dikkatle takip edilirken ABD tarafında ise FED’ in 27 Temmuz’ da gerçekleştireceği toplantı gündemi bir süreliğine işgal edebilir. Önümüzdeki Temmuz toplantısında FED’ den bir faiz artışı beklenmemektedir. Her şey şimdilik Eylül’ deki toplantıya kalmış gibi gözükürken 27 Temmuz toplantısında FED’ den faiz indirimi bekleyen % 1 lik bir kesim olduğunu da belirteyim. Evet yanlış duymuş olmayın ama faizde indirim bekleyen bir kitle oluşuyor sanki yavaş yavaş. Ekonomik gelişmelerin tüm dünyada giderek kötüye gitmesi ve ABD’ nin de diğerlerine katılması sene sonuna doğru daha değişik şartların oluşmasına sebep olur mu ( faiz artışı yerine para basımına yol açar mı gibi) onu zamanla öğreneceğiz. Tüm Dünya Merkez bankaları Brexit sonrası oluşan ortamda ekonomilerin sarsıntı geçirmemesi için neler yapılması gerektiğini düşünürken gelecekte sıkıntılı dönemlerin korkusunu hissetmektedir. İngiltere ve AB’ nin çoğu ekonomistlerin korktuğu gibi durgunluğa girmesi ve son zamanlarda İtalya’ daki bankaların 360 milyar Euro gibi bir rakamsal risk taşıması, bu riskin büyüyerek aynı şekilde İspanya’ ya yayılması ihtimali FED’ in daha temkinli davranabileceği kanısını oluşturmaktadır.

BİST 100 87.000’e kadar çıkabilir

BİST-100 de fiyatlara TL bazında bakıldığında ilk etapta 84.500-85000 bandına sonrasında ise biraz daha olumlu ortamda 87000’ e kadar gidebileceği bir çıkış yaşanabilir. Kısa vadede kırılan direnç ( yani geçilen satıcılı bölge diyelim) olan 80000’ in altına inilmedikçe fiyatlarda yukarı yönde potansiyel devam edecektir. Bu çıkışta çok büyük bir ralli olması beklenmemelidir zira dış piyasalardaki ortam da buna pek müsaade eder tarzda gelişmemektedir. Buna rağmen dolar bazında da bakıldığında halen 28000 dolar civarında olan endeksin teknik olarak 30-31000 aralığına doğru hareketlenmesi şaşırtıcı olmaz. Uzun vadede ise “23232-22649 ve 25443” de oluşan üç adet dip “ters omuz-baş-omuz” taban formasyonuna dönüşebilir ve şartlar tüm dünyada olumluya döner ve son zamanlarda yaşanan şoklar büyük tahribata yol açmayacak şekilde atlatılabilirse endekste önce 34352 deki zirve daha sonrada gelecek sene sonuna sarkabilecek bir çıkış ortamında 39000-40000 dolar aralığı test edilebilir.

Olumsuz şartlar halinde ise zararların büyümemesi bakımından yatırımcının 78500 seviyesinin altında bir endeks değeri oluştuğunda “vuslat bir başka bahara “ diyerek zararı durdur kararı alması mantıklı olacaktır. Görüldüğü kadarıyla dünya piyasalarında çok büyük sürprizler yaşanmadıkça endekste geçtiğimiz aylardaki tüm olumsuzlukların bir araya geldiği zamanda oluşan 68000 seviyesi önemli bir dip olarak ele alınabilir. Fiyatların kısa vadede oraya gelmesi beklenmemektedir. O seviyenin üstünde zaten 72000 de önemli destek bulunmaktadır. Diğer yandan ABD’ deki başkanlık seçimlerinin yapılacağı Kasım ayına kadar endekste ( geleceğe dönük olarak değerlendirildiğinde her ne kadar 2017 sonuna sarkan süreçte 145000 hedefi bulunmakta ise de ) bilhassa FED Eylül ayı toplantısı sonuçları görülmeden tarihi zirvenin ( 93398 ) geçilmesinin zor ( imkansız demem zira borsalarda imkansız diye bir konsept olmaz ) olacağını düşünmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir