İŞ MODELİ GELİŞTİRME EĞİTİMİ

yazar 2 Haziran 2017

“TÜRKİYE’DEKİ SOSYAL GİRİŞİMLER İÇİN İŞ MODELİ GELİŞTİRME EĞİTİMİ” DÜZENLENDİ.

“CHANGE WITH BUSINESS VE YATIRIMA HAZIR SOSYAL GİRİŞİMLER” PROJELERİ KAPSAMINDA SOSYAL GİRİŞİMCİLERE
TOHUM AŞAMASI YATIRIM DESTEĞİ

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve Ashoka Türkiye ortaklığında geçtiğimiz ay düzenlenen “Türkiye’deki Sosyal Girişimler için İş Modeli Geliştirme Eğitimi”ne katılan ve mentörlük desteği alan sosyal girişimlerden 5’i “Tohum Aşaması Yatırım Desteği” almaya hak kazandı. Eğitime katılan 15 sosyal girişimci, eğitimler sırasında öğrendikleri ve sonrasında geliştirdikleri iş modelleriyle uzmanlardan oluşan jürinin karşısına çıktı. Jüri değerlendirmesi sonucunda 15 sosyal girişimciden; Chapputz, Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği, Önemsiyoruz, SS Harmoni Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Düşler Mutfağı” isimli 5 sosyal girişim, 3 bin Euro değerinde “Tohum Aşaması Yatırım Desteği” almaya hak kazandı.

UniCredit Foundation ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklenen “Change With Business” ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan “Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler” projeleri kapsamında Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve Ashoka Türkiye ortaklığında geçtiğimiz ay “Türkiye’deki Sosyal Girişimler için İş Modeli Geliştirme Eğitimi” düzenlendi. Eğitim ve mentörlük desteği alan sosyal girişimciler bu kez jüri karşısında projelerini sundular. Proje sunumlarının sonunda 5 sosyal girişime 3 bin euro’luk “Tohum Aşaması Yatırım Desteği” verildi. Ayrıca bu sosyal girişimler “Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler Sertifika Programı”na doğrudan katılmaya hak kazandılar.

UniCredit Foundation ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklenen “Change With Business” ile Avrupa Birliği tarafından fonlanan, “Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler” projeleri kapsamında gerçekleştirilen eğitimlere 15 sosyal girişimden temsilci katıldı. KWORKS ve Impact Hub Istanbul tarafından hazırlanan, “Türkiye’deki Sosyal Girişimler İçin İş Modeli Geliştirme Eğitimi’ne” katılan sosyal girişimciler, eğitimler sırasında öğrendikleri ve sonrasında geliştirdikleri iş modelleriyle uzmanlardan oluşan jürinin karşısına çıktı.

Jüri üyeleri sosyal girişimleri sosyal etki, iş modeli, yatırım alma ve ölçeklendirme potansiyeli ve ayrıca ekibe göre değerlendirdi. Jüri değerlendirmesinin ardından 3 bin euro’luk Tohum Aşaması Yatırım Desteği Ödülü’nü; Chapputz, Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği, Önemsiyoruz, SS Harmoni Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Düşler Mutfağı” isimli 5 sosyal girişim aldı. KWORKS ve Impact Hub Istanbul tarafından hazırlanan eğitime katılan sosyal girişimciler, eğitimler sırasında öğrendikleri ve sonrasında geliştirdikleri iş modelleriyle uzmanlardan oluşan jürinin karşısına çıktı.

Proje sunumları; KWORKS’tan Fatih Akşener, Endeavor’dan Aslıhan Kurul Türkmen, Impact Hub İstanbul’dan Ayşe Sabuncu, Yapı Kredi’den Görkem Çokçetin, UniCredit Foundation’dan Luca Mantoan, Vehbi Koç Vakfı’ndan Seçil Kınay, Mikado’dan Serra Titiz, Sosyal Inovasyon Merkezi’nden Suat Özçağdaş, KUSIF’ten Zeynep Gürhan Canlı, Ashoka Türkiye’den Zeynep Meydanoğlu tarafından oluşturulan jüri tarafından değerlendirildi.

Ödül alan sosyal girişimler

Değerlendirmeler sonucunda, 15 sosyal girişimden, “Chapputz, Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği, Önemsiyoruz, SS Harmoni Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Düşler Mutfağı” adlı 5 sosyal girişim, 3 bin euro değerinde, “Tohum Aşaması Yatırım Desteği Ödülü’ne” layık görüldü.

Chapputz; Sosyal medyayı aracılığıyla kullanılmayan kıyafetleri toplayarak köylerde kilime dönüştürdükten sonra online satış mağazası ve Nişantaşı, Bodrum, Marmaris gibi bölgelerdeki tasarım mağazalarında satışa sunulmasını sağlıyor.

Önemsiyoruz; Özel durumu olan hapishanelerdeki anne ve özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklarının kendilerini birey olarak algılamasını ve çevresiyle bağ kurmasını kolaylaştıracak eğitim içerikleri ve oyuncaklar geliştiriyor. Girişim her oyuncağın kardeş oyuncağını üretiyor. Müşterilerden gelen fonla eş barkodlu iki oyuncaktan biri müşteriye, diğeri hapishaneye ulaştırmak üzere paketleniyor. Müşterilere online ve perakende satışla ulaşmayı planlıyor.

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği; E-atık konusunda yeterince bilinç sahibi olmayan kişi ve kurumlara eğitimler vermenin yanı sıra çeşitli lokasyonlara geri dönüşüm kutuları yerleştiriyor. Çöpe atılacak olan eski elektronik eşyaların geri dönüşümünü, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek sağlıyor.

SS Harmoni Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; Farklı nedenlerle tam zamanlı çalışamayan kadınlara becerileri ve tercih ettikleri çalışma saatleri doğrultusunda çalışma imkânı sunuyor. Çeşitli kurum ve kuruluşların afişlerini geri dönüştüren girişim, çanta ve aksesuar üretim ve satışını gerçekleştiriyor. Ayrıca, 0-10 yaş arası çocuklar ve özel gereksinimli çocuklar için eğitim ve işlevsel oyuncak üretim atölyesi kurmak üzere çalışma yürütüyor.

Düşler Mutfağı; Sosyal dezavantajları bulunan gençlerin profesyoneller eşliğinde hazırladığı sağlıklı besin paketlerini tüketiciyle buluşturmayı hedefliyor. Bu girişimle hem sosyal dezavantajı bulunan gençlerin kendi gelirlerini kazanması hem de toplumda sağlıklı yaşamın desteklenmesi amaçlanıyor.

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF)

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) 2012’de Koç Üniversitesi bünyesinde sosyal etki odaklı araştırma ve uygulama merkezi olarak kurulmuştur. KUSIF’in çıkış noktası, sosyal etki yaratım sürecinde, kaynakların doğru kullanımı ve hedeflenen değişimlere istenen ölçüde ulaşılması için sosyal etki ölçümlemesi yapılmasının gerekliliğidir. Bu çerçevede, KUSIF aktivitelerini farklı disiplinlerde faaliyet gösteren ve farklı deneyimlere sahip uzman kurumlar ile işbirliğinde gerçekleştirerek sosyal etki çalışmalarında “referans noktası” olmayı hedefler. KUSIF’in vizyonu STK’lar, fon veren kurumlar, sosyal girişimler ve özel sektör kuruluşları için faaliyetlerin ve girişimlerin sosyal etkilerinin hesaba alınarak planlandığı ve sosyal etki ölçümlemesinin bu kişi ve kuruluşların çalışma prensipleriyle bütünleştiği ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği olan bir Türkiye’dir. Türkiye Sosyal Etki Grubu’nun kuruluşuna da öncülük eden KUSIF sosyal etki ölçümlemenin standartlarını belirlemek üzerine çalışır. Sosyal etki ve sosyal etkinin yönetimi konusunda Türkçe kaynak üretmek, işbirliği adına sivil toplum, kamu ve sosyal girişimciler arasında ağlar geliştirmek KUSIF’in merkez aktiviteleridir. Ayrıca KUSIF lisans öğrencileri için sosyal etki konulu dersler üretir ve Koç Üniversitesi’ni sürdürülebilirlik alanında destekler.

Change with Business:

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), UniCredit Foundation ve Vehbi Koç Vakfı ortaklığıyla Türkiye’deki sosyal girişimlerin ekonomik sürdürülebilirliklerini sağlamak ve sosyal etkilerini artırmak amacıyla “Change with Business” projesini başlattı. Türkiye’nin en köklü bankalarından Yapı Kredi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen projede, sosyal girişimcilik eko-sisteminden önemli bir girişim olan Sosyal İnovasyon Merkezi içerik ortağı olarak yer alırken; sosyal sektörün önemli kurumları Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, Ashoka Türkiye ve Impact Hub İstanbul destekçi kurum olarak katıldı. Ağustos 2016-Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek “Change with Business” projesi kapsamında gerçekleştirilecek aktiviteler üç ana hedefe ulaşılmasını sağlayacak. Bunlar, sosyal girişimcilerin bilgi ve becerilerini geliştirmek, sosyal girişimciler için finans mekanizmalarının oluşmasına destek olmak ve sosyal girişimcilik ekosistemini kuvvetlendirmek olarak özetleniyor.

Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler Sertifika Programı:

Sosyal odağı güçlü, sosyal hedeflerine ulaşmak için tutkuyla çalışmalarını sürdüren, etki ve işletme odaklarını geliştirmeyi ve yatırıma hazır olmayı hedefleyen sosyal girişimlere yönelik düzenleniyor. Program, Avrupa Birliği tarafından 2017-2018 döneminde fonlanıyor ve Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı liderliğinde, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) ve Ashoka Türkiye ortaklığında hayata geçiriliyor

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir